نماد اعتماد الکترونیکی
ارتباط با ما
نمابر: 32859855 - 025
پست الکترونیکی: sec.qm@acecr.ac.ir

میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س)
نوشته شده توسط : modir در 6-10-1396, 14:13   نظرات :0   بازدیدها: 101
تعبیر عبارت "یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة فان لک عندالله شان من الشان"

میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س)رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم و مشاور تولیت آستان مقدس قم با بیان اینکه به کاربردن تعبیر «شهیده» برای آن حضرت، غلو نیست گفت: حضرت معصومه(س) عالمه عصر خویش بود تا جایی که امام کاظم(ع) ۳ بار در وصف ایشان فرمودند: «فداها ابوها».

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد استان قم حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی اکبر حسینی‌نژاد، رئیس مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم در میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س) با عنوان«الگوی دختر مسلمان» که در آستانه وفات آن بانوی گرامی، در جهاد دانشگاهی قم برگزار شد گفت: حضرت معصومه(س) جزء ائمه معصومین(ع) نیستند ولی برادر بزرگوارشان یعنی امام رضا(ع)، ایشان را معصومه نامیده‌اند و ایشان حداقل دارای مقام عصمت صغری است.

وی با اشاره به تعبیر «یا فاطمة اشفعی لی فی الجنة فان لک عندالله شان من الشان» در زیارت‌نامه آن حضرت اظهار کرد: در مورد آن حضرت بیان شده این شان، که مقام والایی است فقط ویژه ایشان است که فهم آن نیز برای ما ممکن نیست.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه ایجاد حوزه علمیه و وقوع انقلاب که تربیت ده‌ها هزار طلبه غیرایرانی  از جمله ثمرات آن است از جمله دستاوردهای حضور آن حضرت در قم است بیان کرد: اینها جزء مواردی است که سبب شده تا بزرگان در وصف عظمت او حیران بمانند؛ بزرگانی که زیارت او را به نیت زیارت حضرت زهرا می‌آیند؛ زیرا حضرت معصومه(س)، تجلی و جلوه‌ای از آن حضرت است که  مفهوم آن در ذهن ما نمی گنجد؛ ایشان دارای شخصیت بسیار بزرگی هستند که خود امام رضا(ع) و امام زمان(عج) حواله به مرقد ایشان داده‌اند.

مشاور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) گفت: علامه طباطبایی(ره) در ماه رمضان، هر شب افطار خود را با بوسه بر ضریح ایشان باز می کردند؛ یا وقتی مقام سعودی دنبال دیدار با آیت الله بروجردی بود؛ ایشان تنها به این دلیل که این مقام سعودی به زیارت آن حضرت نخواهد رفت از پذیرفتن وی به قم امتناع فرمود و این مسئله نشان از مقام گرانقدر آن حضرت است.

وی افزود: ایشان مانند حضرت زینب(س) همه مقامات را دارد؛ خواهر و دختر امام است و فرسنگ‌ها کیلومتر را برای تبلیغ دین و رفع شبهات هجرت کردند؛ لذا ایشان هدیه‌ای بزرگ به کشور و تشیع از جانب خداوند است.

وی ادامه داد: در برخی روایات داریم که بی‌بی، شیعیان عالم را شفاعت می کند و حضرت زهرا(س) کل عالم را و این مقام، هدیه‌ای الهی است که خداوند به ایشان عطا کرده است ولی حتی علمای ما هم به مقام وی آگاه نیستند.

حسینی‌نژاد تصریح کرد: بانو با اینکه سن بسیار کمی داشتند و در حد ۹ یا ده سال بودند؛ بسته‌ای از سؤالاتی که امروز از بزرگان شیعه، استفتاء می‌شود از سوی برخی از شیعیان که به مکه مشرف شده بودند  و دسترسی به امام رضا و امام موسی کاظم(ع) برای آنان مقدور نبوده است، خدمت ایشان عرضه شد و پاسخ سؤالات را از این دختر کم سن و سال می‌گیرند و در بین راه وقتی امام کاظم(ع) را ملاقات می‌کنند، اولین سؤال شیعیان بعد از سلام این بود که ما پاسخ سؤالات را از دختر شما گرفتیم و امام وقتی پاسخ‌ها را دیدند فرمودند «فداها ابوها»؛ تعبیری که پیامبر برای تنها دخترشان، حضرت زهرا به کار بردند که این مسئله نشان از عالمه بودن ایشان دارد.

تقوای کم‌نظیر

وی با اشاره به تقوای حضرت معصومه(س) بیان کرد: ایشان آن‌قدر با تقوا و با اخلاص بوده است که به بهانه نامه برادر، امام رضا(ع)، فورا دعوت ایشان را لبیک می‌گویند؛ در حالی که برای یک زن، با مرکب‌های آن دوره و در شرایطی که  بنی عباس، سایه آنان را می‌زدند بسیار دشوار بوده است و این کار جز با اخلاص و تقوا میسر نبوده است؛ حتی حکومت آن دوره می‌خواسته ایشان را ترور کند که موفق نشدند البته در نهایت با وفاتی شهادت‌گونه از دنیا رفتند.

وی با اشاره به حجاب آن بانو و لزوم الگوگیری زنان مسلمان افزود: یک جا مورخین نتوانسته‌اند حتی کوتاهی در بحث حجاب را از ایشان مطرح کنند بلکه به آن اذعان دارند؛ ضمن اینکه آن حضرت، در طول مسیر پاسخگوی شبهات متعدد مردم در مسایل مختلف دینی بوده‌اند؛ زیرا ذهن مردم در آن دوره مشغول انبوهی از شبهات منتشر شده توسط فرق مختلف مذهبی و ادیان گوناگون بود.

حسینی‌نژاد بیان کرد: آن حضرت آن چنان شخصیت روحی و معنوی داشتند که جمعی با محوریت ایشان این مسیر را طی کردند با اینکه هم خود ایشان و قطعا امام رضا(ع) هم می‌دانستند که وی به مشهد نخواهند رسید و این مسئله در روایات قبل از تولد آن حضرت نیز وجود دارد؛  ولی با وجود این مسایل، با همه قدرت و هیبت حرکت کرده و به سمت قم راه می افتند.

مشاور تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) با اشاره به ولایتمداری بی نظیر آن حضرت که الگو برای زنان و مردان است عنوان کرد: بزرگترین سند برای دفاع از ولایتمداری ایشان، این است که حضرت زهرا(س) اولین شهیده دفاع از ولایت است و حضرت معصومه(س) نیز اولین شهیده دفاع از امام رضا(ع) است؛ زیرا اولین کسی که از مدینه هجرت کرد و در این راه شهید شد حضرت معصومه بودند.

حضرت معصومه(س) عالمه عصر خویش بود/ غلونبودن تعبیر «شهادت» برای حضرت

میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س)حسینی‌نژاد بیان کرد: قم از ابتدا، مرکز شیعه نبوده و آثاری از زرتشتیان در این شهر وجود داشته است؛ ولی ائمه(ع) با دقت، شرایط را برای بسترسازی گسترش تشیع در این شهر فراهم فرمودند؛ به اشعری‌ها دستور هجرت به قم را می دهند تا فضای فرهنگی این قریه تغییر کند و با حضور اشعری‌ها، فرهنگ شیعه و امامت تبلیغ می‌شود تا اینکه شرایط به گونه‌ای شد که وقتی حضرت معصومه(س) به نزدیک قم رسیدند، اشعری‌ها به استقبال ایشان رفتند و در باغ بابلان که متعلق به آنان بوده است دفن می‌شوند.

وی افزود: زکریا بن آدم، که ارادت ویژه به امام رضا(ع) داشت و همراه با امام(ع) به مشهد رفت، به دستور امام، مجددا به قم آمدند تا برای آینده تشیع در این سرزمین، زمینه‌سازی شود و امروز هم قم اگر چیزی دارد به برکت همان هدایت‌ها بوده است و امروز هم، قم دومین شهر زیارتی و فرهنگی در کشور و پذیرای ۲۰ هزار توریست اروپایی غیر از توریست‌هایی است که از کشورهای غیراروپایی می‌آیند، داریم.

خاطره‌ای از زیارت مقام دوم آلمان از مرقد حضرت معصومه(س)

حسینی‌نژاد تصریح کرد: معاون اول مرکل، در دوره‌ای که وی رهبر آلمان بود، جلسه‌ای در اصفهان داشت و قصد داشت تا به قم نیز سفر کرده و به زیارت حرم برود؛ وقتی در مورد اصرار وی بر زیارت سؤال شد گفت: «من نمی‌توانستم از اتوبان رد شوم بدون اینکه زیارت کنم زیرا اینجا بوی حضرت مریم می‌دهد» و بعد هم مانند ما خاضعانه به زیارت حضرت معصومه(س) رفت.

وی با ذکر خاطره‌ دیگری در این زمینه اظهار کرد: سیدریاض حکیم با من تماس گرفت که رهبر هندوها به قم آمده و از ما درخواست دارد که مرا به حرم حضرت معصومه(س) ببرید. بعد از این تماس، ما زمینه زیارت را فراهم کردیم و وی با چه حال و صفایی پیرامون حرم می‌گشت و احساس آرامش می‌کرد؛ از این گونه موارد بسیار است، حتی بارها شده افرادی بی‌نماز به حرم می‌آیند و متنبه می شوند که این مسئله نشان از استمرار و تداوم بعد هدایتی آن حضرت است.

حسینی‌نژاد در مورد چرایی وفات شهادت‌گونه حضرت عنوان کرد: ائمه(ع) ما اگر می‌توانستند دنبال ایجاد حکومت ظاهری بودند تا دین در جامعه حاکم شود؛ بنابراین طبیعی است که حاکمان جور از اقداماتی مانند هجرت حضرت معصومه(س) که هویدا کردن و افشاگری اعمال آنان را به دنبال دارد وحشت داشته باشند؛ لذا امام رضا(ع) را هم از مسیری هجرت می‌دهند که عمدتا قصبات و روستاها بوده است تا دست حاکمان رو نشود.

وی تاکید کرد: بهترین فرد برای بازگوکردن فلسفه هجرت امام رضا(ع) و روکردن دست حاکمان عباسی، حضرت معصومه(س) بوده است به همین دلیل تیم‌هایی را در اطراف مدینه مامور کردند تا کاروان حضرت را ترور کنند ولی کاروان نیز مخفیانه و با سختی وارد ساوه شدند البته وقتی به این شهر رسیدند؛ بیشتر همراهان حضرت را ترور کردند و شهید کردن آن حضرت نیز در دستور کار ایشان بوده است؛ اگرچه حضرت نیز وقتی وارد قم و بیت‌النور شدند بر اثر آلام و دشواری‌های فراوان در بستر بیماری بودند، لذا اگر بگوییم حضرت، به شهادت رسیده است غلوآمیز نیست.


اثبات عصمت صغری برای حضرت معصومه(س) بر اساس آیات قرآن/ دلایل عدم ازدواج

میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س)
مدیر پژوهشکده علوم و معارف قرآن با بیان اینکه براساس آیات قرآن کریم، عصمت صغری برای حضرت معصومه(س)، قابل اثبات است به تشریح دلایل عدم ازدواج آن حضرت پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اشرف عبدی، مدیر پژوهشکده علوم و معارف قرآن علامه طباطبایی(ره) وابسته به آستان مقدس قم، در میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س) با عنوان«الگوی دختر مسلمان» که در آستانه وفات آن بانوی گرامی در جهاد دانشگاهی قم برگزار شد گفت: در بخش ادبیات و در حوزه شعر، کتاب‌هایی که محصول اشعار علما از جمله مرحوم فیض، امام و ... در مورد حضرت معصومه(س) است وجود دارد همچنین اشعار زیادی نیز خارج از حیطه علما در مورد آن حضرت چاپ شده است.

 وی اظهار کرد: همچنین کتاب «همگام با زائران عارف» محصول بیانات بزرگان دینی مانند آیات فاضل لنکرانی، تبریزی، بهجت، مکارم، جوادی آملی و ... در مورد حضرت است که می‌تواند برای دانشجویان چراغ راه روشنی باشد.

عبدی با اشاره به بحث عصمت صغرای حضرت معصومه(ص) بیان کرد: براساس آیات قرآن، این مقام دست‌یافتنی است و محال و غیر ممکن نیست؛ قرآن فرموده «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِنْ تَتَّقُوا اللَّهَ يَجْعَلْ لَكُمْ فُرْقَانًا(انفال/ ۲۹)» این آیه از یکسو مردم را امر به تقوا کرده است و از سوی دیگر نیز پاداش برای این کار قرار می‌دهد؛ پس معلوم است کسب تقوا ممکن است؛ چون خداوند به چیزی امر می‌کند که امکان آن وجود دارد؛ والا امر نمی‌فرمود و چون تقوا، میسور است، رسیدن به فرقان هم میسور می‌شود؛ بنابراین کسب تقوا و فرقان با اطاعت از خدا، حاصل شدنی است.

وی با بیان اینکه حضرت معصومه(س) چون در دامن پدری معصوم و در کنار مربی مانند برادر معصومش تربیت شدند رسیدن به این جایگاه برایشان مقدور بوده است افزود: قرآن کریم در آیه ۳۸ بقره فرموده است که «فَمَنْ تَبِعَ هُدَايَ فَلَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ»؛ این آیه با «من» شروع شده و من شامل حال همه مردم است و منحصر به انسان‌هایی در یک لباس و گروه نیست؛ پس هر کسی با اطاعت از خدا و رهبران دینی به مقام عصمت عملی می‌رسد و پاداش آن نیز رفع حزن و ایجاد آرامش  است.

عبدی با تاکید بر اینکه برای کسی که شاگرد مکتب اهل بیت(ع) و دست‌پرورده این خاندان شریف یعنی فرزند امام معصوم، خواهر و عمه امام معصوم است رسیدن به این مقم دور از ذهن نیست تصریح کرد: برای شناخت حضرت معصومه ابتدا باید قم را به‌خوبی بشناسیم؛ زیرا فرهنگ قم جدا از فرهنگ اهل‌بیت و فرهنگ اهل‌بیت(ع)، جدا از قم نیست و هر کدام از این دو بدون دیگری تکامل نخواهند داشت.

وی افزود: امام کاظم(ع) فرمودند که «مردی از قم، مردم را به سوی خدا دعوت می کند، افرادی گرد او جمع می‌شوند که قلب‌هایشان همچون پاره‌های آهن ستبر است که بادهای تند حوادث، آنان را نمی لغزاند، از جنگ خسته نشده و نمی‌ترسند اعتماد آنان بر خداست و سرانجام کار از آن پرهیزکاران است»؛ بنابراین قم از نگاه مکتب اهل‌بیت(ع)، چشم‌انداز است؛ لذا اولین گام ائمه(ع)، هجرت فرزندان و نوادگان ایشان برای تحقق این چشم‌انداز است که با هجرت حضرت معصومه(س) صورت گرفت.

عبدی بیان کرد: از طرفی باید زمینه هجرت هم وجود داشته باشد که آن بستر لازم، ایجاد شده بود؛ چون مردم این شهر، تشنه معارف اهل‌بیت(ع) بودند و حضرت معصومه(س) نیز مردم قم را به‌خوبی می‌شناختند؛ زیرا وقتی وارد ساوه شدند، پرسیدند که تا قم چه مقدار فاصله است.

ولایت و امامت؛ محور روایات حضرت معصومه(س)

وی با اشاره به فضایل شخصیتی آن حضرت تصریح کرد: اگر بخواهیم میزان ولایتمداری ایشان را بدانیم باید به کلماتشان مراجعه کنیم؛ از ایشان ۵ روایت به دست ما رسیده است ولی این به معنای آن نیست که ایشان بیش از آن روایت نداشته باشند زیرا برخی آثار شیعه از بین رفته است و روایات آن حضرت نیز دستخوش نابودی قرار گرفتند.

رئیس پژوهشکده علوم و معارف قرآن علامه طباطبایی(ره) اظهار کرد: با مرور ۵ روایت می‌بینیم که ایشان در حدیث اول و دوم خود، موضوع غدیر خم را بیان کرده؛ در حدیث سوم که زمخشری از علمای اهل سنت، آن را در ذیل آیه مودت آورده در مورد ولایت بحث کرده و در روایات دیگر نیز راجع به امام حسین(ع) و ولایت و ... بحث شده است؛ جمع‌بندی این روایات نشان می دهد که علقه باطنی زیادی از سوی حضرت در موضوع ولایت و امامت وجود داشته است.

عبدی با بیان اینکه، روایات پاداش زیارت آن حضرت، نشان از شخصیت و بزرگی آن حضرت دارد تصریح کرد: علاوه بر روایاتی که پاداش زیارت حضرت معصومه(س) را بهشت معرفی کرده بزرگان نیز سخنانی در مورد جایگاه آن حضرت دارند؛ مرحوم شیخ عباس قمی در منتهی‌الآمال آورده است که «افضل دختران موسی بن جعفر، حضرت معصومه(س) است ... و روشنی چشم مردم قم ...» یا امام خمینی(ره) فرموده‌اند که اکنون بحمدلله اولاد فاطمه زنده هستند؛ در قم و مشهد اولاد فاطمه هستند و تا اولاد فاطمه زنده هستند اجازه نمی‌دهند که دشمنان به کشور تجاوز کنند. مقام معظم رهبری نیز فرمودند: در این شهر عزیز سه نقطه برجسته در میان نقاط روشن، چشم را به خود جلب می‌کند؛ اول حرم مطهر حضرت معصومه(س) است که علاوه بر اهمیت و قداست ذاتی این شهر، شرف خاصی به آن بخشیده است.

عصمت صغری برای حضرت معصومه(س) براساس آیات قرآن/ دلایل عدم ازدواج حضرت معصومه(س) 

میزگرد علمی بررسی ابعاد شخصیتی حضرت معصومه(س)عبدی در خصوص اعتبار روایات، در مورد جایگاه قم و ثواب زیارت حضرت معصومه(س) گفت: کتابی با عنوان ۴۰ حدیث فضائل قم توسط محمدمهدی حسین قمی در سال هزار و ۱۱۶ قمری نوشته شده است؛ یعنی ایشان هم عصر مرحوم علامه مجلسی است؛ نسخه خطی آن در مدرسه فیضیه موجود است و از روی این نسخه، مرحوم فیض نسخه‌ای را استنساخ کرده و آن را به اعتذارالسلطنه داده است که وی وزیر علوم وقت بوده است؛ وی نیز همین نسخه را وقف کتابخانه ملی کرده که موجود است.

وی افزود: احادیثی در مورد یاران امام زمان در قم داریم که دارای سند معتبر است و در این کتاب نیز موجود است و در بحارالانوار نیز بیان شده است؛ یکی از این احادیث، مطرح کرده است از حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) سؤال شد: سالم ترین شهرها و بهترین مکان‌ها هنگام نازل شدن فتنه و آشکار شدن شمشیرها کجاست؟ امیرالمؤمنین (ع) در پاسخ فرمود: سالم‌ترین مکان‌ها در آن روز زمین جَبَل است. زمانی که خراسان مضطرب شود، بین مردم گرگان و طبرستان جنگ رخ دهد و سجستان خراب شود، پس سالم‌ترین مکان در آن روز شهر قم است.

وی در ادامه گفت: از امام صادق(علی السلام) سؤال شد: شهرهای جبل کجاست؟ برای ما نقل شده زمانی که حکومت به شما برگردد، قسمتی از آن از بین می‌رود. امام صادق(علیه السلام) در پاسخ فرمودند: در آن جبل، مکانی است که به آن بحر گفته می‌شود و آن قسمت، قم نامیده می‌شود آنجا مرکز شیعیان است.

عبدی با بیان اینکه ارزش و جایگاه شهر قم چیزی نیست که در دوره متاخر بیان شده باشد و ریشه در دوره پیامبر(ص) و ائمه(ع) دارد افزود: از پیامبر(ص) در قضیه معراج نقل شده که ایشان فرمودند: در آن شب كه مرا از اين كلبه غبري برگرفتند و بر گنبد خضرا بالا بردند، در آسمان چهارم، قبّه‌اي را تابان ديدم كه به سان استبرق سبز مي‌درخشيد. به جبرئيل گفتم: اين قبّه كه زيباتر از آن در آسمان چهارم مشاهده نكردم چيست؟ جبرئيل گفت: دوست من! اين صورت و سيماي شهر قم است!».

عبدی تصریح کرد: مدح و ستایش و توصیف شهر قم مربوط به امروز و دیروز نیست و به معراج و دوره خلافت امیرالمومنین و دوره حیات امام صادق(ع)، باز می‌گردد؛ امام صادق در مورد حضرت معصومه(س) فرمودند که «من زارها وجب له الجنة»؛ این حدیث در شرایطی است که حضرت به دنیا نیامده بود و خبر از آینده داده شده است.

عدم تردید در روایات مرتبط با حضرت معصومه(س)

وی با اشاره به اعتبار این روایات اظهار کرد: در بحث زیارت و ثواب آن، تردیدی نیست که احادیث، حسن و صحیح هستند و ریب و شکی در آن‌ها نیست.

عبدی با اشاره به بحث عدم ازدواج آن حضرت نیز عنوان کرد: در بین جوامع انسانی سنت بوده که دختران را به کسانی می‌دادند که به لحاظ خانوادگی کفویت و هم طبقگی داشته باشند؛ دختر خانمی که از پدر معصوم است و برادر معصوم دارد و دارای جایگاه علمی خاصی است و آنقدر شانیت و عظمت دارد که در زیاتنامه وی تعبیر«شان من الشان» آمده یعنی دارای مقام عصمت است لذا همسری می‌خواهد که مانند خود آن حضرت باشد.

رئیس پژوهشکده علوم و معارف قرآن علامه طباطبایی(ره) وابسته به حرم حضرت معصومه(س) افزود: یکی از علل عدم ازدواج ایشان، آن است که حضرت، کفوی نداشتند؛ از طرفی یکسره در حال مهاجرت و کوچ بودند لذا همسری که دارای شاخصه های مورد نظر حضرت باشد وجود نداشت و به فرض هم که بود شرایط سیاسی و اجتماعی آن دوره، کاملا خفقان‌آمیز بود؛ به گونه‌ای که کسی جرئت نمی‌کرد به منزل امام موسی بن جعفر(ع) برود و درخواست ازدواج با دختر ایشان را داشته باشد.

عبدی بیان کرد: حکام آن دوره، آن قدر آن حضرات را زیر ذره‌بین قرار دادند که کسی جرئت حضور در خانواده ایشان را نداشت؛ البته برخی نیز شبهه کرده‌اند که ما توصیه‌ای از امام کاظم(ع) داریم که فرمودند: فرزندان من ازدواج نکنند ولی این مطلب با سنت و سیره حضرت و سنت پیامبر(ص) ناسازگار است و امکان ندارد که حضرت چنین فرموده باشند.

وی در مورد به کاربردن تعبیر شهادت در مورد حضرت نیز گفت: «بحرالانساب» دلیل شهادت را سم می‌داند؛ جعفر مرتضی نیز همین دلیل را مطرح فرموده است و در کتاب جغرافیای تاریخی سرزمین شرقی نیز همین مسئله بیان شده است.

عبدی در مورد تاریخ وفات شهادت‌گونه حضرت(س) نیز تصریح کرد: درباره وفات حضرت که سال ۲۰۱ قمری است اختلافی وجود ندارد.
نظرات
نام:
ایمیل:
نظر شما:
پر رنگ کج خط دار خط دار در وسط | سمت چپ وسط سمت راست | درج شکلک قرار دادن لینک URLقرار دادن آدرس محافظت شده انتخاب رنگ | اضافه کردن متن پنهان اضافه کردن نقل قول تبدیل نوشته های انتخاب شده به الفبای روسی درج spoiler
کد امنیتی: شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
بارگزاری مجدد کد